130MT160KB BRIDGE RECT 3P 1.6KV 130A MTK
Mfr Part #:
130MT160KB
Mfr Name: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 130A MTK
Stock on Request
130MT160KB Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Current
Diode Type
Mounting Type
Operating Temperature
Supplier Device Package
Technology
Voltage
130MT160KB Description
Short technical summary and product information.
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 130A MTK
130MT160KB Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
130MT160KB Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
110MT160KB
110MT160KB
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 110A MTK
View Part
160MT160KB
160MT160KB
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 160A MTK