1.75-5-VF08B 1/8" THICK BLACK DOUBLE COATED V
Mfr Part #:
1.75-5-VF08B
Mfr Name: TapeCase
TapeCase
Description:
1/8" THICK BLACK DOUBLE COATED V
Stock on Request
1.75-5-VF08B Specifications Quick View
Most important parameters for selection – full specs in datasheet.
Category
Manufacturer Name
Adhesive
Backing, Carrier
Color
Tape Type
Temperature Range
Thickness
Usage
1.75-5-VF08B Description
Short technical summary and product information.
1.75-5-VF08B Quick Information
Mfr Standard Lead Time: 12 weeks (varies by distributor)
RoHS Status: RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 Unlimited
REACH Status: REACH Unaffected
1.75-5-VF08B Alternate Parts
Same form/fit/function or matching attribute configuration across different manufacturers.
View All Alternate Parts
0.25-5-VF08B
0.25-5-VF08B
TapeCase
View Part
VF08B 0.5" X 0.5"-5
VF08B 0.5" X 0.5"-5
View Part
VF08B 0.75" X 0.75"-5
VF08B 0.75" X 0.75"-5
VF08B 1" X 1"-5
VF08B 1" X 1"-5