# ZXMN10A08E6TA-50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZXMN10A08E6TA-50
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zxmn10a08e6ta-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zxmn10a08e6ta-50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 6V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 7.7 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 405 pF @ 50 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 1.1W (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 250mOhm @ 3.2A, 10V
- **Supplier Device Package:** SOT-26
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA