# ZW42212TC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZW42212TC
- **Manufacturer:** Magnetics
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zw42212tc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zw42212tc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** Toroid
- **Diameter:** 0.870" (22.10mm)
- **Effective Area (Ae) mm²:** 52.3
- **Effective Length (le) mm:** 54.1
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 2834
- **Finish:** Epoxy
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Inductance Factor (Al):** 12.08 µH
- **Initial Permeability (µi):** 10000
- **Tolerance:** ±30%