# ZW-36-10-G-D-400-250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZW-36-10-G-D-400-250
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zw-36-10-g-d-400-250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zw-36-10-g-d-400-250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Length:** 0.250" (6.350mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 72
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)