# ZVP3310FTA-50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZVP3310FTA-50
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zvp3310fta-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zvp3310fta-50#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/BZ/27/MMBZ27VAL-FDIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 75mA (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 50 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 330mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 20Ohm @ 150mA, 10V
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 3.5V @ 1mA