# ZV40K1812T601N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZV40K1812T601N
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zv40k1812t601n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zv40k1812t601n#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/76/495-76133-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600 A
- **Energy:** 4.8J
- **Maximum AC Volts:** 40 V
- **Maximum DC Volts:** 56 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Varistor Voltage (Max):** 74.8 V
- **Varistor Voltage (Min):** 61.2 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 68 V