# ZV20K1812T801N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZV20K1812T801N
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zv20k1812t801n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zv20k1812t801n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 3000 pF @ 1 kHz
- **Current:** 800 A
- **Energy:** 3J
- **Maximum AC Volts:** 20 V
- **Maximum DC Volts:** 26 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 36.3 V
- **Varistor Voltage (Min):** 29.7 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 33 V