# ZV14K1812801NIR1HT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZV14K1812801NIR1HT
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zv14k1812801nir1ht
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zv14k1812801nir1ht#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 4200 pF @ 1 kHz
- **Current:** 800 A
- **Energy:** 2.4J
- **Maximum AC Volts:** 14 V
- **Maximum DC Volts:** 18 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 24.2 V
- **Varistor Voltage (Min):** 19.8 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 22 V