# ZTX450QSTZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZTX450QSTZ
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ztx450qstz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ztx450qstz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 A
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 100 @ 150mA, 10V
- **Frequency:** 150MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C (TJ)
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** E-Line (TO-92 compatible)
- **Transistor Type:** NPN
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 250mV @ 15mA, 150mA
- **Voltage:** 45 V