# ZT120LACM1R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZT120LACM1R
- **Manufacturer:** Mallory Sonalert Products
- **Category:** Audio Products
- **Subcategory:** Alarms, Buzzers, and Sirens
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zt120lacm1r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zt120lacm1r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL
- **Current:** 40mA
- **Frequency:** 3.9kHz
- **Height:** 1.710" (43.43mm)
- **Ingress Protection:** NEMA 3R, 4X, 12
- **Input Type:** AC
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Mode:** Chime
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 65°C
- **Port Location:** Top
- **Size:** 1.210" Dia (30.74mm)
- **Sound Pressure Level (SPL):** 85dB @ 90V, 61cm
- **Termination:** Terminal Block
- **Voltage Range:** 90 ~ 120V