# ZT028LDCTR15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZT028LDCTR15
- **Manufacturer:** Mallory Sonalert Products
- **Category:** Audio Products
- **Subcategory:** Alarms, Buzzers, and Sirens
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zt028ldctr15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zt028ldctr15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/54/3-/13543-458-1455-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Current:** 40mA
- **Driver Circuitry:** Indicator, Internally Driven
- **Duration:** 15 Sec On-Time
- **Frequency:** 3.7kHz
- **Height:** 2.234" (56.75mm)
- **Ingress Protection:** NEMA 3R, 4X, 12
- **Input Type:** DC
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Mode:** Single Tone, Visual Indicator
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 65°C
- **Port Location:** Top
- **Size:** 1.210" Dia (30.74mm)
- **Sound Pressure Level (SPL):** 85dB @ 20V, 61cm
- **Technology:** Piezo
- **Termination:** Terminal Block
- **Voltage Range:** 20 ~ 28V