Part Number: ZSS-110-09-L-D-1310 Manufacturer: Samtec Inc. Category: Rectangular Connectors Subcategory: Headers, Male Pins Product URL: https://distyparts.com/product/zss-110-09-l-d-1310 RFQ URL: https://distyparts.com/product/zss-110-09-l-d-1310#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/60/70/55/6070558-612-ZSS-110-09-L-D-1300-ND.jpg Summary: ZSS-110-09-L-D-1310 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Samtec Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: ZSS-110-09-L-D-1310 is a headers, male pins from Samtec Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Connector Type: Header, Elevated Contact Finish: Tin Contact Finish Thickness: 10.0碌in (0.25碌m) Contact Length: 0.250" (6.35mm) Contact Material: Phosphor Bronze Contact Shape: Square Contact Type: Male Pin Current Rating (Amps): 3A Fastening Type: Push-Pull Features: Keying Slot Insulation Color: Black Insulation Height: 1.310" (33.27mm) Insulation Material: Polyester, Glass Filled Material Flammability Rating: UL94 V-0 Mounting Type: Through Hole Number of Positions: 20 Number of Positions Loaded: All Number of Rows: 2 Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Overall Contact Length: 1.430" (36.32mm) Pitch: 0.100" (2.54mm) Row Spacing: 0.100" (2.54mm) Shrouding: Shrouded - 4 Wall Style: Board to Board or Cable Termination: Solder Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/samtec Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/rectangular-connectors/headers-male-pins Canonical URL: https://distyparts.com/product/zss-110-09-l-d-1310