# ZSS-110-09-L-D-1286
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZSS-110-09-L-D-1286
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zss-110-09-l-d-1286
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zss-110-09-l-d-1286#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Elevated
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Length:** 0.250" (6.35mm)
- **Contact Material:** Phosphor Bronze
- **Contact Shape:** Square
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 3A
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Keying Slot
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 1.286" (32.66mm)
- **Insulation Material:** Polyester, Glass Filled
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Contact Length:** 1.430" (36.32mm)
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Row Spacing:** 0.100" (2.54mm)