# ZPY5V1-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZPY5V1-TR
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zpy5v1-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zpy5v1-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 700 mV
- **Impedance (Max) (Zzt):** 2 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C
- **Power:** 1.3 W
- **Supplier Device Package:** DO-204AL (DO-41)
- **Tolerance:** ±6%
- **Voltage:** 5.1 V