# ZPY4V7-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZPY4V7-TR
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zpy4v7-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zpy4v7-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Impedance (Max) (Zzt):** 4 Ω
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C
- **Power:** 1.3 W
- **Supplier Device Package:** DO-204AL (DO-41)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 4.7 V