# ZL2006ALNFB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZL2006ALNFB
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** DC DC Switching Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zl2006alnfb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zl2006alnfb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Sync:** Yes
- **Control Features:** Current Limit, Enable, Soft Start, Tracking
- **Duty Cycle (Max):** 95%
- **Frequency:** 200kHz ~ 1.4MHz
- **Function:** Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Phases:** 1
- **Output Type:** Transistor Driver
- **Serial Interfaces:** I²C, PMBus, SMBus
- **Supplier Device Package:** 36-QFN (6x6)
- **Synchronous Rectifier:** Yes
- **Topology:** Buck
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V