# ZJYS5105-2PLT-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZJYS5105-2PLT-01
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zjys5105-2plt-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zjys5105-2plt-01#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/22/445-2218-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/22/445-2224-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 10mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.200" (5.08mm)
- **Impedance @ Frequency:** 100 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.413" L x 0.354" W (10.50mm x 9.00mm)
- **Voltage Rating:** 50V