# ZHCS400TA-79
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZHCS400TA-79
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zhcs400ta-79
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zhcs400ta-79#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DE/SD/5V/DESD5V0U1BA-7DIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 20pF @ 25V, 1MHz
- **Current:** 400mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOD-323
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 500 mV @ 400 mA