# ZGL41-200-E3/97
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZGL41-200-E3/97
- **Manufacturer:** Vishay General Semiconductor - Diodes Division
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zgl41-200-e3-97
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zgl41-200-e3-97#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 µA @ 152 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 1200 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 1 W
- **Supplier Device Package:** GL41 (DO-213AB)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 1.5 V @ 200 mA