# ZFS-8500-CW/SEC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZFS-8500-CW/SEC
- **Manufacturer:** JKL Components Corp.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zfs-8500-cw-sec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zfs-8500-cw-sec#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 6000K
- **Color:** White, Cool
- **Configuration:** Linear Light Strip, Flexible
- **Current:** 1.8A
- **Height:** 2.43mm
- **Lens Type:** Flat
- **Lumens:** 51 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 1092lm (Typ)
- **Size:** 500.00mm L x 8.00mm W
- **Temperature:** 25°C
- **Type:** LED Engine
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 12V