# ZEPTOSMDC0011F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ZEPTOSMDC0011F
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/zeptosmdc0011f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/zeptosmdc0011f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C
- **Resistance:** 290 Ω
- **Size:** 0.024" L x 0.018" W (0.60mm x 0.45mm)
- **Thickness (Max):** 0.016" (0.40mm)
- **Time to Trip:** 20 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 13V