# Z8F6481QN024XK2247
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z8F6481QN024XK2247
- **Manufacturer:** Zilog
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z8f6481qn024xk2247
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z8f6481qn024xk2247#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/26/10092608-269-5027-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** DALI, DMX, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
- **Core Processor:** eZ8
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 10x12b; D/A 1x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 36
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 3.75K x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 44-QFN (7x7)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V