# Z8F3202AR020SC00TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z8F3202AR020SC00TR
- **Manufacturer:** Zilog
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z8f3202ar020sc00tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z8f3202ar020sc00tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/26/9-/31/269-3127-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** eZ8
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 12x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 46
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V