# Z8F1681QK024XK2247
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z8F1681QK024XK2247
- **Manufacturer:** Zilog
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z8f1681qk024xk2247
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z8f1681qk024xk2247#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/11/47/10114764-269-5044-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** DALI, DMX, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
- **Core Processor:** eZ8
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 9x12b; D/A 1x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 26
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 16KB (16K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 2K x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 32-QFN (5x5)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V