Part Number: Z8F1232HH020SG Manufacturer: Zilog Category: Embedded Subcategory: Microcontrollers Product URL: https://distyparts.com/product/z8f1232hh020sg RFQ URL: https://distyparts.com/product/z8f1232hh020sg#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/10/09/35/10093573-269-4626-5-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/49/80/2549804-2156-74F1071MSAX-ND.jpg Summary: Z8F1232HH020SG is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Zilog and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: Z8F1232HH020SG is a microcontrollers from Zilog. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Core Processor: eZ8 Core Size: 8-Bit Data Converters: A/D 7x10b Mounting Type: Surface Mount Number of I: 17 Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA) Oscillator Type: Internal Peripherals: Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT Program Memory Size: 12KB (12K x 8) Program Memory Type: FLASH RAM Size: 256 x 8 Speed: 20MHz Voltage: 2.7V ~ 3.6V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/zilog Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/embedded/microcontrollers Canonical URL: https://distyparts.com/product/z8f1232hh020sg