# Z8F0811HH020EC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z8F0811HH020EC
- **Manufacturer:** Zilog
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z8f0811hh020ec
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z8f0811hh020ec#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, UART/USART
- **Core Processor:** eZ8
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 11
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 8KB (8K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V