# Z8F042ASB020EG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z8F042ASB020EG
- **Manufacturer:** Zilog
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z8f042asb020eg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z8f042asb020eg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F6/28/0D/F6280DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** IrDA, UART/USART
- **Core Processor:** eZ8
- **Core Size:** 8-Bit
- **Data Converters:** A/D 4x10b
- **EEPROM Size:** 128 x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 6
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
- **Program Memory Size:** 4KB (4K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 1K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V