# Z8F011APJ020SG2156
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z8F011APJ020SG2156
- **Manufacturer:** Zilog
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z8f011apj020sg2156
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z8f011apj020sg2156#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** IrDA, UART/USART
- **Core Processor:** eZ8
- **Core Size:** 8-Bit
- **EEPROM Size:** 16 x 8
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of I:** 25
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 1KB (1K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 256 x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** 28-PDIP
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V