# Z73S4010MN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z73S4010MN
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z73s4010mn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z73s4010mn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10 µF
- **Features:** Long Life
- **Height:** 2.500" (63.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.810" (20.57mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 1.750" Dia (44.45mm)
- **Termination:** Quick Connect, Disconnect
- **Tolerance:** ±3%
- **Voltage Rating:** 400V