# Z62000Z2310Z14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z62000Z2310Z14
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Mixed Technology
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z62000z2310z14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z62000z2310z14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Circuits:** 1
- **Supplier Device Package:** Disc 14mm
- **Technology:** GDT, MOV
- **Voltage:** 1300V (1.3kV)