# Z16F6411FI20SG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z16F6411FI20SG
- **Manufacturer:** Zilog
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z16f6411fi20sg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z16f6411fi20sg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/10/10091046-269-4286-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ZNEO
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 12x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 60
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 4K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.6V