# Z0805C221BPWZT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z0805C221BPWZT
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z0805c221bpwzt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z0805c221bpwzt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/96/399-9621-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 60mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.041" (1.05mm)
- **Impedance @ Frequency:** 220 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)