# Z0603C330APMST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z0603C330APMST
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z0603c330apmst
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z0603c330apmst#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/39/9-/96/399-9608-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/96/399-9607-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 3A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 25mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.037" (0.95mm)
- **Impedance @ Frequency:** 33 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)