# Z0402C241ESMST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z0402C241ESMST
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z0402c241esmst
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z0402c241esmst#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/34/495-3418-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 400mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 310mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Impedance @ Frequency:** 240 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)