# Z0201C471BSMST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z0201C471BSMST
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z0201c471bsmst
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z0201c471bsmst#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.05Ohm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.013" (0.33mm)
- **Impedance @ Frequency:** 470 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)