# Z-15HW24-B7-K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z-15HW24-B7-K
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z-15hw24-b7-k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z-15hw24-b7-k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC), 6A (DC)
- **Differential Travel:** 0.080" (2.0mm)
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 6.000gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C
- **Overtravel:** 0.394" (10.0mm)
- **Pretravel:** 0.780" (19.8mm)
- **Release Force:** 0.500gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Voltage Rating:** 125 V