# Z-15GW44A55-B5V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z-15GW44A55-B5V
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z-15gw44a55-b5v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z-15gw44a55-b5v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Straight
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC), 6A (DC)
- **Differential Travel:** 0.138" (3.5mm)
- **Ingress Protection:** IP62
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 90gf
- **Operating Temperature:** -15°C ~ 80°C
- **Overtravel:** 0.219" (5.6mm)
- **Release Force:** 14gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Voltage Rating:** 125 V