# Z-15GW22S55-MR 1M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z-15GW22S55-MR 1M
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z-15gw22s55-mr-1m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z-15gw22s55-mr-1m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Lever, Roller
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC), 6A (DC)
- **Ingress Protection:** IP62
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -15°C ~ 80°C
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage Rating:** 125 V