# Z-15GK55-MR 2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z-15GK55-MR 2M
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z-15gk55-mr-2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z-15gk55-mr-2m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC), 6A (DC)
- **Differential Travel:** 0.002" (0.05mm)
- **Features:** Cable Length 2m
- **Ingress Protection:** IP62
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 540gf
- **Operating Temperature:** -15°C ~ 80°C
- **Overtravel:** 0.062" (1.6mm)
- **Pretravel:** 0.090" (2.3mm)
- **Release Force:** 114gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage Rating:** 125 V