# Z-10FQ22Y-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Z-10FQ22Y-B
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/z-10fq22y-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/z-10fq22y-b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/37/14993705-SW194-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Roller Plunger
- **Circuit:** SPDT (DB/DM)
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC/DC)
- **Differential Travel:** 0.004" (0.1mm)
- **Ingress Protection:** IP00
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Force:** 455 ~ 740gf
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C
- **Overtravel:** 0.141" (3.6mm)
- **Pretravel:** 0.040" (1.0mm)
- **Release Force:** 114gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Voltage Rating:** 125 V