# YW08015012BS-12(Q)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YW08015012BS-12(Q)
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/yw08015012bs-12-q
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/yw08015012bs-12-q#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 43.6 CFM (1.22m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 38.5dB(A)
- **Power (Watts):** 3 W
- **RPM:** 3900 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.169 in H2O (42.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 15.00mm