# YW04020005LL-N-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YW04020005LL-N-12
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/yw04020005ll-n-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/yw04020005ll-n-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 6.1 CFM (0.171m³/min)
- **Bearing Type:** Sintec
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 17.0dB(A)
- **Power (Watts):** 300 mW
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.111 in H2O (27.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 5VDC
- **Width:** 20.00mm