# YW04010005BM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YW04010005BM
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/yw04010005bm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/yw04010005bm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 5.6 CFM (0.157m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 26.5dB(A)
- **Power (Watts):** 650 mW
- **RPM:** 5500 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.114 in H2O (28.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 5VDC
- **Width:** 10.00mm