# YR1B499RCC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YR1B499RCC
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/yr1b499rcc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/yr1b499rcc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/12/-Y/1712-YR1B499RCCTB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 499 Ω
- **Size:** 0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±15ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%