# YM4027M00033T1521029
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YM4027M00033T1521029
- **Manufacturer:** Hefei Jingweite Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ym4027m00033t1521029
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ym4027m00033t1521029#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 35mA
- **Frequency:** 27 MHz
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 3.3V