# YK6120303000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YK6120303000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Barrier Blocks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/yk6120303000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/yk6120303000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Barrier Type:** 2 Wall (Dual)
- **Bottom Termination:** PC Pin
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 25A
- **Number of Circuits:** 3
- **Number of Rows:** 1
- **Number of Wire Entries:** 3
- **Pitch:** 0.394" (10.00mm)
- **Terminal Block Type:** Barrier Block
- **Top Termination:** Screws with Captive Plate
- **Voltage Rating:** 300V