# YK6052723000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YK6052723000G
- **Subcategory:** Barrier Blocks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/yk6052723000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/yk6052723000g#rfq
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 20A
- **Features:** Cover
- **Number of Circuits:** 27
- **Number of Rows:** 1
- **Number of Wire Entries:** 27
- **Pitch:** 0.394" (10.00mm)
- **Terminal Block Type:** Barrier Block
- **Top Termination:** Screws with Captive Plate
- **Voltage Rating:** 300V