# YK5141903000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YK5141903000G
- **Subcategory:** Barrier Blocks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/yk5141903000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/yk5141903000g#rfq
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 30A
- **Number of Circuits:** 19
- **Number of Rows:** 1
- **Number of Wire Entries:** 19
- **Pitch:** 0.374" (9.50mm)
- **Terminal Block Type:** Barrier Block
- **Top Termination:** Screws with Captive Plate
- **Voltage Rating:** 300V