# YK4430533000G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** YK4430533000G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Barrier Blocks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/yk4430533000g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/yk4430533000g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Barrier Type:** 3 Wall (Tri)
- **Bottom Termination:** Solder Eyelets
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 30A
- **Features:** Flange
- **Number of Circuits:** 5
- **Number of Rows:** 1
- **Number of Wire Entries:** 5
- **Pitch:** 0.374" (9.50mm)
- **Terminal Block Type:** Barrier Block
- **Top Termination:** Screws with Captive Plate
- **Voltage Rating:** 300V